Poznaj sekrety Zamku Książ
Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Tak monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. Odkryj miejsce spotkań koronowanych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II Wojny Światowej…
SPRAWDŹ CZY BOISZ SIĘ CIEMNOŚCI
Gdy zapada ciemność, budzą się demony. Dołącz do śmiałków, którzy przybywają po zmroku do zamku, by poznać jego niezwykłą historię. Przeżyj niesamowitą podróż przez tajemnicze pomieszczenia zamkowe pełne zjaw i strachów. Czy starczy Ci odwagi, by ruszyć do przodu, gdy zgaśnie światło?
Podziemna Trasa Turystyczna
Zejdź do podziemi Zamku Książ, jednego z najbardziej tajemniczych obiektów w Polsce, i zobacz co było skrywane przez ponad 70 lat.
.
.
.
NAUKA POPRZEZ ZWIEDZANIE
Co łączy mitologicznych bohaterów i smoki z Zamkiem Książ, czy na zamkowych dziedzińcach walczyli rycerze, jak długi naszyjnik z pereł posiadała Księżna Daisy, czy w zamku ukryto Bursztynową Komnatę i dlaczego Winston Churchill przyjeżdżał z wizytami do Książa, dowiesz się podróżując z nami przez niezwykłą historię tego miejsca.
.
Czynny:
od 08:00 do 16:00 w dni robocze i w weekendy
tel.: 74 66 43 872
e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl
tel.: 74 66 43 834
e-mail: zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych
ul. Wrocławska 158
58-306 Wałbrzych
Informacje drogowe w Wałbrzychu
POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY
PIERWSZA W POLSCE GRA ONLINE POPULARYZUJĄCA WIEDZĘ O KSIĘŻNEJ DAISY
W okresie pandemii Narodowe Centrum Kultury ogłosiło program dotacyjny „Kultura w sieci”, którego celem było finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury poprzez narzędzia on-line. Jednym ze wspartych projektów była strona z grami online popularyzującymi wyjątkowe postaci historyczne, niezwykłe miejsca i ciekawe wydarzenia. Projekt został zrealizowany przez agencję Silesia Events. Gry można znaleźć na stronie www.silesiaevents.pl/gra.
POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY
Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless była pochodzącą z Anglii żoną niemieckiego magnata przemysłowego Jana Henryka XV Hochberga. Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Daisy łączyła urodę, wrażliwość i odwagę.
Z jednej strony Daisy pełną garścią czerpała z możliwości, jakie dawało jej małżeństwo z jednym
z najbogatszych ludzi w Europie. Kochała podróże, piękne stroje i rozrywki. Z drugiej strony, niezależnie od stanu majątkowego, zawsze pozostawała otwarta i naturalna w kontaktach z ludźmi ze wszystkich klas społecznych. Wykorzystywała też swoją pozycję do załatwiania ważnych spraw dla lokalnych społeczności.
Księżna Daisy jest żywym symbolem historii Górnego i Dolnego Śląska. Dlatego zaproszenie do stworzenia gry opowiadającej o Daisy von Pless przyjęło wiele osób i miejsc, którym zależy na propagowaniu historii księżnej. Wśród nich: miasto Pszczyna (w tym Zagroda Żubrów, Skansen. Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Muzeum Prasy Śląskiej), Zamek Książ w Wałbrzychu, Barbara Borkowy (autorka książek historycznych i tłumaczka wspomnień księżnej Daisy), Bronisława Jeske-Cybulska (doktor historii, współautorka biografii księżnej Daisy), czy Joanna Lamparska (autorka, dziennikarka i popularyzatorka historii).
DLA KOGO JEST GRA
Gra jest przeznaczona dla wszystkich, którzy lubią poznawać ciekawe postaci, historie i miejsca. Składa się z nagrań, tekstów i filmów, opowiadających o życiu Daisy, od jej dzieciństwa aż po ostatnie lata życia. Ciekawostkom towarzyszą zadania i zagadki, które motywują do pogłębiania swojej wiedzy poprzez wyszukiwanie odpowiedzi w Internecie.
JAK GRAĆ
Gra jest bezpłatna, nie wymagają rejestracji, ani instalowania czegokolwiek. Wystarczy wejść na stronę www.silesiaevents.pl/gra i wybrać grę POZNAJ KSIĘŻNĄ DAISY.
KTO ZA TYM STOI
Silesia Events od 11 lat działa w zakresie promocji miejsc i integracji dla firm. Projekt Śląskie gra to dar Silesia Events dla samorządów mimo trudnej sytuacji własnej, w związku z kryzysem branży eventowej, turystycznej i marketingowej. Patronat nad projektem objęli: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, industrialna.tv, Silesia.travel, Szlak Zabytków Techniki oraz pless.pl.
Rok Daisy w Wałbrzychu i Pszczynie
Decyzją rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny rok 2023 ogłoszono rokiem Daisy. W związku z tym odbędzie się wiele wydarzeń mających uhonorować dawną mieszkankę tych miast.