Opuncja figowa
Nazwa polska: Opuncja figowa
Nazwa łacińska: Opuntia ficus-indica
Rodzina: Kaktusowate - Cactaceae
Pochodzenie: Meksyk
Sukulent osiągający wysokość nawet do 5 metrów. Liście opuncji figowej pokryte są woskowatą skórką oraz licznymi cierniami o długości 1-2cm, stanowiącymi ochronę przed zwierzętami. Kwiaty pojawiają się na szczytowych odcinkach pędów. Owoce są żółte poprzez pomarańczowe do czerwonych, z wieloma nasionami, pokryte drobnymi wypustkami. Pierwsze owoce są okrągłe, późniejsze bardziej wydłużone.
Opuncja figowa uprawiana jest w wielu krajach o ciepłym klimacie, także w południowej Europie. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków glebowych. Aztekowie uważali ją za roślinę świętą i wykorzystywali do różnych celów. Pierwsze owoce dotarły do Europy prawdopodobnie pod koniec XV w. po powrocie wyprawy Krzysztofa Kolumba - stąd używana do tej pory nazwa ficus-indica (figa indyjska).
Owoce opuncji cechujące się słodkim smakiem i soczystością spożywane są na surowo. Zawierają wiele składników, zwłaszcza wapń, fosfor i witaminę C. Produkuje się z nich soki, przetwory, galaretki itp. Młode części rośliny mają zastosowanie medyczne, stosowane w medycynie ludowej do okładów. Wykorzystuje się je także do produkcji kremów nawilżających, mydeł i innych kosmetyków.