Strona główna

Aktualności
i ogłoszenia

Szczegóły
aktualności

10 07 2024

Lipcowe wydarzenia konne - Kolacja, Konkurs Powożenia oraz Śniadanie na trawie

19 lipca - Kolacja degustacyjna wg menu Hochbergów w lipcu będzie wzbogacona o wieczorne zwiedzanie nowych Apartamentów Daisy, a także o opowieści o dworskiej etykiecie. Bilety w sprzedaży. Więcej o wydarzeniu: tutaj. 

Miłośników koni oraz arystokratycznej etykiety zapraszamy na wspaniałe widowisko, podczas którego zobaczycie m.in. przepiękne ogiery, zaprzęgi biorące udział w konkursie powożenia oraz eleganckie stroje z dawnych epok.

WSTĘP NA PONIŻSZE WYDARZENIA JEST WOLNY.

20 lipca (sobota) od godziny 12:00 odbywa się prezentacja. Zaprzęg przyjeżdża do wyznaczonych oddalonych od siebie punktów w których każdy z niezależnych sędziów ocenia: ogólne wrażenie, konie, uprząż, pojazd oraz ubiór powożącego i towarzyszących mu osób. To jest najważniejszy konkurs tej rywalizacji , ponieważ założeniem ruchu powożenia tradycyjnego, jest powrót do tradycyjnych form wyglądu i użytkowania zaprzęgu konnego. Chodzi o spójny i harmonijny obraz, który zależy od proporcji, jakości i kolorystyki wyżej wymienionych elementów.

21 lipca (niedziela) od godziny 9:00 na terenie zamkowego parku odbywa się II Etap Konkursu – Próba Terenowa. To około piętnastokilometrowa próba w terenie, sprawdzenie tego jak powożący radzi sobie z zaprzęgiem w ruchu publicznym. W brew pozorom jest to wyzwanie czasami dużo trudniejsze niż ekstremalnie dynamiczna jazda sportowa, na próbę składa się około pięć zadań wymagających dużej precyzji i posłuszeństwa koni.

Polskie Towarzystwo Powozowe od roku 2013 organizuje Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego. Wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno w Polsce jak i za granicą. Tegoroczny konkurs jest już dziesiątym, a do tej pory wzięło w nim udział około 160 zaprzęgów z takich krajów jak: Francja, Czechy, Austria, Szwajcaria, Belgia, Australia, Niemcy i Polska. Komisję sędziowską zawsze tworzą bardzo doświadczeni i uznani sędziowie z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Portugalii, Włoch czy Szwajcarii. Mimo że pomysł zrodził się na Mazowszu, to trwający dwa dni konkurs od początku rozgrywany jest na terenie Zamku, Parku i Stada Ogierów Książ co stanowi wyśmienitą scenografię dla takiego widowiska.

 

Konkursowi towarzyszą wydarzenia dodatkowe: ,,Śniadanie na trawie''( wydarzenie w parku, wstęp wolny), konkurs na najpiękniejszy kapelusz, pokazy hodowlane Stada Ogierów oraz prezentacje sztuki jeździeckiej w wykonaniu utytułowanych zawodników.

Niepowtarzalny klimat podkreśla muzyka na żywo w wykonaniu Książęcej Orkiestry Salonowej.