Hauptseite

Exotische Welt
der Pflanzen

Pflanzenwelt
im Palmenhaus

Granatowiec właściwy

Nazwa polska: Granatowiec właściwy

Nazwa łacińska: Punica granatum

Rodzina: Krwawnicowate - Lythraceae

Pochodzenie: Iran

Granatowiec wÅ‚aÅ›ciwy to krzew lub niewielkie drzewo o wysokoÅ›ci 3–5m. GaÅ‚Ä™zie sÄ… obwisajÄ…ce, za mÅ‚odu kolczaste. Ulistnienie naprzeciwlegÅ‚e, liÅ›cie eliptycznolancetowate lub lancetowate o dÅ‚ugoÅ›ci 3-8cm. Z wierzchu ciemnozielone, bÅ‚yszczÄ…ce, caÅ‚obrzegie. Kwiaty obupÅ‚ciowe, osadzone w pachwinach po 1-3 na szczytach gaÅ‚Ä…zek, o barwie jaskrawoczerwonej. Kwiaty wyrastajÄ…ce na tegorocznych pÄ™dach sÄ… dzbankowate i wiÄ™ksze, z normalnie wyksztaÅ‚conÄ… dolnÄ… zalążniÄ… i szyjkÄ… sÅ‚upka oraz prÄ™cikami. Kwiaty rozwijajÄ…ce siÄ™ na pÄ™dach starszych sÄ… mniejsze i niedorozwiniÄ™te (majÄ… krótszÄ… szyjkÄ™ sÅ‚upka), opadajÄ… po przekwitniÄ™ciu. Owocami sÄ… jagody, przypominajÄ…ce ksztaÅ‚tem i wielkoÅ›ciÄ… duże jabÅ‚ka. Pokryte sÄ… twardÄ… skórzastÄ… Å‚upinÄ… barwy purpurowej, fioletowej, czasem brÄ…zowej albo biaÅ‚oczerwonawej, z kielichem pozostajÄ…cym na wierzchoÅ‚ku, zawierajÄ… po 400–700 tÄ™pograniastych nasion. Nasiona otoczone sÄ… osnówkami. Osnówki majÄ… galaretowatÄ… konsystencjÄ™ i sÄ… niezwykle soczyste, stanowiÄ… część jadalnÄ… owocu. Z nich otrzymuje siÄ™ syrop zwany grenadynÄ….

Na Bliskim Wschodzie granatowce uprawiane byÅ‚y od kilku tysiÄ™cy lat. Najstarsze wzmianki o nich znajdujÄ… siÄ™ zapisane pismem klinowym na glinianych tabliczkach znalezionych w Mezopotamii i datowanych na poÅ‚owÄ™ trzeciego tysiÄ…clecia p.n.e. Granatowiec znajduje zastosowanie w sztuce kulinarnej, medycynie, garbarstwie i wÅ‚ókiennictwie. Czerwonofioletowy sok z granatu jest sÅ‚odki i cierpki zarazem, dobrze gasi pragnienie. Dodaje siÄ™ go do napojów i deserów. KwaÅ›nym sokiem z dziko rosnÄ…cych granatów można zastÄ™pować sok z cytryny (w przemyÅ›le otrzymuje siÄ™ z tego soku krystaliczny kwas cytrynowy). Z owoców odmian sÅ‚odkich produkuje siÄ™ wina. W kuchni perskiej sok używany jest czÄ™sto do przyrzÄ…dzania potraw, w kuchni indyjskiej wykorzystuje siÄ™ także suszone nasiona (anardhan). W medycynie Å›ródziemnomorskiej i azjatyckiej kora granatowca wykorzystywana jest jako Å›rodek przeciw robaczy. Odwar z kory zawiera alkaloidy: peletierynÄ™ i izopeletryninÄ™, które dziaÅ‚ajÄ… paraliżujÄ…co na tasiemce. Do tego samego celu medycyna chiÅ„ska wykorzystuje korÄ™ z korzeni. W Azji odwar z kwiatów stosowany jest jako lek przeciwbiegunkowy. Owoc zapobiega przedwczesnemu starzeniu siÄ™. Polifenole, które zawiera, chroniÄ… przed chorobami ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego, nowotworami oraz Å‚agodzÄ… stany zapalne. Ponadto sok z granatów dziaÅ‚a hipotoniczne (obniżajÄ…ce ciÅ›nienie krwi), antyinfekcyjnie (wirusy, bakterie) oraz przeciwutleniajÄ…co zapobiegajÄ…c np. utlenianiu cholesterolu LDL, w wyniku czego staje siÄ™ czynnikiem antymiażdżycowym. Ponadto kora, liÅ›cie i drewno granatowca zawierajÄ… do 32% garbników, które sÄ… wykorzystywane do garbowania cienkich, szlachetnych skór (safian) i produkcji farb. Z kwiatów granatowca otrzymuje siÄ™ jaskrawoczerwony barwnik z grupy antocyjanów – punicynÄ™, którÄ… m.in. wykorzystuje siÄ™ do barwienia jedwabiu. W krajach o ciepÅ‚ym klimacie krzew ten uprawiany jest jako roÅ›lina ozdobna.

W Biblii granat wymieniony jest ponad 30 razy. Znajduje siÄ™ wÅ›ród siedmiu najważniejszych gospodarczo roÅ›lin obiecanych Å»ydom w Ziemi Obiecanej. Owoce granatu (wÅ›ród innych) przynieÅ›li zwiadowcy Jozuego wysÅ‚ani na zbadanie terenów, które Å»ydzi zamierzali podbić (Pwt 8,7-8). Od nazwy granatu pochodzi wiele nazw miejscowoÅ›ci w Ziemi ÅšwiÄ™tej (zobacz: Ne 11,29, Sdz 20,45), a także imion postaci wymienionych w Biblii (np. Sm 4,2), lub bogów pogaÅ„skich (2 Krl 5,18). W wielu jÄ™zykach europejskich od nazwy owocu granatu pochodzi nazwa rodzaju broni – granatu. Kwiaty i owoce granatu w cywilizacji asyryjskiej, semickiej i egipskiej byÅ‚y czÄ™stym motywem dekoracyjnym. Å»ydzi wykorzystywali je do zdobienia strojów i rzeźb. Np. szaty kapÅ‚anów żydowskich obszyte byÅ‚y na przemian ornamentami owocu i kwiatu granatowca. Owoce symbolizujÄ… wierność PiÄ™cioksiÄ™gowi. Kapitele dwóch wykonanych z brÄ…zu kolumn w ÅšwiÄ…tyni Jerozolimskiej ozdobione byÅ‚y krÄ™tym Å‚aÅ„cuchem z owocami granatu. Na wzór owocu granatu Å»ydzi wykonali koronÄ™ królewskÄ….

Granatowiec właściwy